Hírlevél feliratkozás

Keresés

Fotó: Litmusz Műhely

Halmi Tibor a Litmusz Műhelyben

Vendégünk volt Halmi Tibor költő, kritikus, szerkesztő, irodalomszervező, aki szerint az irodalom időpocsékolás, azaz időkitöltés, azaz az időből való kiszakadás mind olvasói, mind írói szemszögből.

Litmusz Műhely · Halmi Tibor

Ahhoz hasonlítja Tibor az általános irodalomélményt, mint amikor a szobából utolsóként távozó alany még a funkcióját veszítő térben marad egy pillanatra, vagy mint amikor az asztaltársaság perifériáján ülve hallja is a beszélgetést, meg nem is, de úgy tesz, mintha figyelne. Számára az irodalom olvasása és írása is ilyen időből kiszorult pillanatokat teremt, és ezzel is elmélyíti a hétköznapokat.

Aztán az irodalmi szocializációjáról kérdeztük Tibort. Egyetemen szociológia szakot végzett, de sokat mozgott magyar szakosok között is. Az írásait először az Ambroozia hozta le, első folyóirat-publikációja pedig az Apokrifban volt, ahol aztán számos további verse is megjelent, majd az Apokrif Könyveknél verseskőtete is, egész amíg 2020-ban az Apokrif Online szépirodalmi és kritikai rovatszerkesztőjévé vált.

Megbeszéltük Tibor szerzői nevének okait, melyek határozottan prózaiak, ugyanis Szántó Tibor novellista már bevéste a nevét a magyar irodalomtörténetbe, de Szántó Tibor tipográfus is fontos szerepet töltött be. Így vendégünk inkább egy régi családi nevet választott magának, amikor publikációkon kezdett gondolkodni. Aztán beszéltünk a verseskötetéről is: kifejtette az alcím eredetét és okát, és hogy hogyan viszonyul a végül megvalósult kötethez. Beszéltünk még arról is, hogy hogy jelenik meg a világ elvarázstalanodása és a varázs visszavitele Tibor verseiben.

Aztán rákérdeztünk a jelen- és jövőbeli tervekre. Azt mondta Tibor, hogy folyamatosan ír, és folyamatosan dolgozik a szövegein. Smid Róbert azt írta az első kötetéről, hogy egy lélegzetvételűek a versei, ezért most azzal kísérletezik, hogy hogyan tudja ezt megtörni vagy szétdarabolni. Emellett, bár eddig a hosszú versek érdekelték leginkább, most rövidebb szövegekkel is elkezdett többet foglalkozni.

Arra a kérdésre, hogy mit érdemes olvasni, elsőnek Vasko Popa A kis doboz című ciklusát ajánlotta, és kiemelte még Miroslav Holub Interferon, avagy a színházról című, és Ewa Lipska Világ kisváros című kötetét. Arra a kérdésre pedig, hogy van-e olyan irodalmi irányzat vagy kánonbeli klasszikus, ami tőle távol áll, azt válaszolta Tibor, hogy a nemrég megjelent John Ashbery fordításkötettel hiába próbálkozott meg többször is, nem tud azonosulni vele, de például azt is várja még, hogy Térey János igazán betaláljon nála.

Felolvasta aztán azt a verset, amivel 2012-ben először jelent meg folyóiratban az Apokrif hasábjain. Ezután a dobókockákra tereltük a figyelmünket, és a kiokat, anonim, támaszték, és kedély szavakból közösen megírtuk A dolgok bolyha című verset. Végül Kerber Balázs, mint mindig, egy rituális Kassák-felolvasással zárta az adást.

 

A Litmusz Műhely egy podcast arról, hogy az irodalom ki-kicsodának a micsodája. Kerber Balázs és Körtesi Márton 2016 óta adásról adásra felteszik ugyanazokat a kérdéseket: hogy mi is az irodalom, mit érdemes olvasni, és mit nem, majd pedig felolvasásra, aztán egy ihletgenerátor segítségével közös versírásra invitálják a vendégüket.