Hírlevél feliratkozás

Keresés

Műfordítás

Elisa Shua Dusapin (f. Kállay Eszter): A szemhéj nélküli szem

Fotó: Roman Lusser

Egy hirtelen csobbanással feltűnt valami a felszínen, egy pillanatra megremegett, majd újra alábukott. Aurore felült. Közben a forma visszatért, és mozdulatlanul lebegett. Aurore agyán az villant át, hogy az apja az, és ez az ő hibája – hallgatnia kellett volna rá, távol kellett volna maradnia a parttól, megérezték a vért, az apját pedig, aki a víz alatt volt, széttépték.

Bővebben ...
Költészet

Murányi Zita versei

Fotó: A szerző archívuma

míg meg nem érkezel / testem mozdulatlan parkettacsík

Bővebben ...
Költészet

Demeter Arnold versei

Fotó: Kelemen Kinga

talán nem vagyok elég nagy / hogy úgy szólítsanak / ne lopj

Bővebben ...
Próza

Orcsik Roland: Hordozható óceán (regényrészlet)

Fotó: Takács Borisz

Adriana úgy hörgött, mintha démonok szállták volna meg, nem nő volt már, ám nem is férfi: könyörtelen erő. Amikor befejezte, lehajtotta fejét, a vonójáról lógtak a szakadt szőrszálak.

Bővebben ...
Műfordítás

Margaret Atwood (f. Csonka Ági): Metempszichózis, avagy a lélek utazása

Fotó: Luis Mora

Jómagam például csigából egyenesen emberré lettem, nem voltam közben guppi, cápa, bálna, bogár, teknős, aligátor, görény, csupasz turkáló, hangyász, elefánt vagy orangután.

Bővebben ...
Próza

Karácsony-Rácz Boglárka: Nem látja a felszínt, azt álmodja

Fotó: a szerző archívuma

Woolf legalább hat-nyolc soron át ír a borzongásról, anélkül, hogy leírná a borzongás szót, mondja. Hallgatja Zelmát, próbálja visszaidézni, hol ír Woolf a borzongásról, és egyáltalán mit érthet alatta, hogy ez a borzongás fenyegető, vagy kellemes inkább.

Bővebben ...
Költészet

Kátai Boróka versei

Fotó: Kátai Judit

a sötét tó mellett / vágyom újra repülni

Bővebben ...
Költészet

Debreczy Csenge Kata versei

Fotó: Buzás Norbert

szüretel a szív a fiú szemekből, / hogy aztán túlélje a visszautasítást / a munkahelyen, az utcán, a moziban

Bővebben ...
Költészet

Kormányos Ákos: Víz és vér 5

Fotó: Kormányos Gergő

Két ápoló tart ülő-magzatpózban, / a csigolyáim közötti rés így picivel megnő

Bővebben ...
Próza

Ádám Gergő: Bőrkarfiol (II. rész)

Fotó: a szerző archívuma

A motorbőgés abbamaradt, de a vörös fény továbbra is megvilágította a vasúti kocsit. Emberek másztak rá, léptek elő mögüle. Lehettek vagy negyvenen, de csak egyikük sétált Ferenchez. Olyan volt, mint egy vörös árnyék.

Bővebben ...
Próza

Ádám Gergő: Bőrkarfiol (I. rész)

Fotó: a szerző archívuma

Most viszont belengették, hogy amint a vasúttársaság eltakarítja a személyszállító kocsikat, megint kiírják a pályázatot. Csak a kocsikban a Máltai Szeretetszolgálat pártfogásában hajléktalanok laktak, és amíg ez nem változik, pályázat sincs.

Bővebben ...
Költészet

Szegedi Eszter: Hívott fél

Fotó: Kovács Gábor

Fekete ruha és csokor, sminket ne. / Ne állj oda a családhoz

Bővebben ...
Fotó: Kökény

Stermeczky Zsolt Gábor a Litmusz Műhelyben

A Litmusz Műhely vendége volt Stermeczky Zsolt Gábor, aki szerint az irodalom per definíció minden, ami le van írva, legyen az graffiti egy újpesti bolt falán vagy latin nyelvlecke a názáreti sikátorban. A saját életében ennél persze több: játék és önterápia.

Felmerültek a versmarketing és a közéleti költészet kérdéskörei is, de rövidesen a Kispál és a Borz hagyatékába csatornáztuk át a beszélgetést: hogy miért mindenki a példaképeit majmolja, miközben az újszerűség adja az értéket, és hogy mit lehet onnantól tenni, hogy a Kispál már feltalálta egyszer a magyar altert.

Beszéltünk Zsolt első verseskötetéről, amely 2018-ban jelent meg Tévedések tárgya címmel. Kitárgyaltuk az alanyi és alanyias költészet, a terápiás költészet, és az úgynevezett generációs hang átfedéseit, és megvitattuk azt is, hogy miként illeszkedik ebbe a koordináta-rendszerbe a második ciklus női megszólalója.

Szó esett az érvényesülésről és a visszhangról is: a tudatos építkezés a közösségi médián a szerzői profil kialakításában, és ahogy Zsolt ezt műveli. Ezzel kapcsolatban felhoztuk az Instagramon folytatott sorozatait, többek között a nézelődési gyakorlatokat, amellyel kapcsolatban további terveket is gondoz.

Mesélt aztán arról, hogy hogyan dolgozott együtt a Keleti István Művészeti Iskola diákjaival egy közös darabon, majd rátértünk arra, hogy mit ajánl olvasni és mit nem. Először is Láng Orsolya új verseskötetét ajánlja, amely Személyes okok címmel nemrég jelent meg, a világirodalomból pedig Olga Tokarczuk Nyughatatlanok című regényét hozta fel. Ellenben szerinte a közéleti költészet már kiélte magát, és ideje továbblépni.

Ezek után felolvasta Eladtam a szerelmesversem című versét, végül kidobtuk az ihletgenerátor dobókockáit, és megírtuk közösen a Pucér reformok című darabot, melynek előadásával Zsolt megidézte Latinovits Zoltán szellemét is, méltón zárva a beszélgetést.

Litmusz Műhely · Stermeczky Zsolt Gábor

A Litmusz Műhely egy podcast arról, hogy az irodalom ki-kicsodának a micsodája. Kerber Balázs és Körtesi Márton 2016 óta adásról adásra felteszik ugyanazokat a kérdéseket: hogy mi is az irodalom, mit érdemes olvasni, és mit nem, majd pedig felolvasásra, aztán egy ihletgenerátor segítségével közös versírásra invitálják a vendégüket.